Всі ми любимо зібратися чудовою компанією та провести пару годинок за цікавою настільною грою, чи не так? Та чи задумувались ви коли-небудь, що настільні ігри мають широкий діапазон термінології і це щось набагато більше, ніж просто розвага? Якщо такі слова як міпл, філлер, драйв здаються вам мовою якихось чужинців, то ця стаття точно для вас! Давайте разом розбиратися з українською термінологією настільних ігор і ставати справжніми профі. У цьому матеріалі ми розглянемо правильні терміни, базові поняття та чому настільні ігри — це більше, ніж просто гра.
Настолка чи настільна гра: говоримо правильно
Почати, мабуть, варто з основ і поставити крапку над сперечаннями багатьох гравців у настільні ігри. Ми всі чули такі поняття як «настолка», «настілка» чи «настільна гра». Але яке слово є правильним?
Не будемо довго тягнути, за нормами нашої мови правильним є термін «настільна гра». Так, ось так просто. Слово «настолка», яке часто люблять вживати як скорочений варіант, є калькою з російської мови і не відповідає нормам української, бо походить від російського слова «стол». Українською це може звучати як «настілка», бо походить від «настільна гра», проте «настілка» вважається жаргонізмом, тож, обираючи правильний термін, зупиніться на «настільній грі» — будьте грамотними.
Запитання до настільної гри або словник термінів
І ось нарешті можемо перейти до термінології настільних ігор. Сьогодні ми розберемо найпопулярніші терміни, щоб ви могли почуватися впевнено за ігровим столом.
Соло режим (англ. Solo) – це варіант гри, який дозволяє грати одному гравцеві без потреби в компанії. У таких іграх передбачені спеціальні правила або сценарії, що адаптують ігровий процес під одного учасника. Зазвичай, у соло режимі гравець змагається проти ігрового «штучного інтелекту» або намагається досягти певної мети, виконуючи завдання за обмежений час чи кількість ходів. Такий формат чудово підходить для тих, хто хоче потренувати свої стратегічні навички.
Кооператив (англ. Cooperative) – це формат гри, у якому всі гравці працюють разом як єдина команда, щоб досягти спільної мети. Тут немає суперництва між учасниками, адже головний виклик полягає у протистоянні самої гри. У таких іграх ви об’єднуєте спільні зусилля проти гри, наприклад, долаєте складні завдання чи розгадуєте загадки. Прикладами таких завдань можуть бути порятунок світу від пандемії, втеча з лабіринту, виконання складної місії або розгадування таємниці. Кооперативні ігри сприяють командній роботі, адже для перемоги потрібно обговорювати стратегії, ділитися інформацією та приймати спільні рішення.
Напівкооператив – це формат гри, у якій гравці мають спільну мету, але водночас переслідують власні інтереси. У таких іграх учасники повинні співпрацювати, щоб уникнути загальних поразок, але перемогу може здобути лише один (або декілька) гравців, які виконали додаткові особисті завдання чи досягли певних умов. Основна особливість напівкооперативних ігор полягає у балансі між співпрацею та суперництвом. Гравці мають діяти разом, аби, наприклад, подолати загрози чи вижити, але наприкінці гри кожен дбає про свою вигоду. Це додає інтриги, змушуючи гравців замислюватися: «Кому можна довіряти і коли настав час діяти на власну користь?».
НРІ (настільна рольова гра) – це особливий вид ігор, у яких гравці беруть на себе ролі вигаданих персонажів і створюють спільну історію, керуючись певними правилами. У цих іграх головну роль відіграють уява, командна взаємодія та наратив, а успіх часто залежить від рішень гравців і кидків кубиків. У НРІ зазвичай є ведучий (гейммайстер або майстер гри), який виступає як оповідач, описує світ, створює сценарії та керує подіями. Інші гравці від імені своїх персонажів взаємодіють із цим світом: досліджують, виконують завдання, борються чи розв’язують загадки. Кожна гра пропонує унікальні системи правил, налаштування й тематику — від фентезі й наукової фантастики до детективів чи постапокаліпсису. Популярним прикладом НРІ є Dungeons & Dragons.
Roll-and-write (дослівно кинь і запиши) – це жанр гри, у якій гравці кидають кубики, а потім записують отримані результати на аркушах. Основна механіка цих ігор полягає в тому, щоб оптимально використовувати результати кубиків, заповнюючи певні секції, виконуючи завдання або набираючи бали. Цей жанр приваблює своєю простотою правил, швидким геймплеєм та компактністю: зазвичай потрібні лише кубики, ручка та аркуш.
Draft-and-write (дослівно тягни і запиши) – це механіка гри, у якій гравці обирають карти зі спільного набору та записують свої результати на аркушах. Це дозволяє створювати унікальні стратегії залежно від вибраних елементів.
Абстрактна гра – це такий тип, у яких відсутня або мінімальна присутність тематики, сюжету чи інших елементів. Вони зазвичай зосереджені виключно на стратегії, логіці та тактиці, де важливу роль відіграють правила і механіки гри, а не історія чи персонажі. У таких іграх гравці змагаються за контроль над ігровим полем або досягнення інших ігрових цілей, використовуючи обмежені ресурси і ходи. Прикладом абстрактних ігор є шахи чи ґо.
Ці терміни допоможуть вам краще розуміти правила та спілкуватися з іншими гравцями, відкриваючи для себе багатогранний світ настільних ігорю
Гра настільна: коротко про Сеттинг
Ми продовжуємо заглиблюватися у світ настільних ігор все більше та пізнавати українську термінологію. На черзі у нас наступні унікальні поняття.
Сеттинг (англ. setting — обстановка, антураж) – це уявлений світ або тематичний контекст, у якому розгортається ігровий процес. Саме він створює атмосферу і визначає сюжет гри: чи це епічна битва у фентезійному королівстві, колонізація далекої планети, чи детективне розслідування у сучасному місті. Сеттинг задає тон, сюжет, персонажів і допомагає гравцям зануритися у події гри, формуючи її унікальність, а також правила, що стосуються взаємодії в цьому світі.
Окрім сеттингу, у настільних іграх важливі й певні терміни, які описують механіки та компоненти:
Міпл (англ. meeple) – це маленька фігурка, зазвичай виготовлена з дерева або пластику, що використовується в настільних іграх для позначення гравця або його дій у грі. Термін «міпл» походить від гри «Каркассон» і є поєднанням слів my і people, тобто «мої люди». Міпли часто мають просту форму, зазвичай у вигляді людей або різних інших символів, залежно від гри. Вони можуть виконувати різні функції — від маркерів на ігровому полі до одиниць для збору ресурсів або виконання завдань.
Філлер (англ. filler) – це невелика, швидка та легка гра, яку часто використовують як доповнення до більш великих ігрових сесій. Вона зазвичай має прості правила, короткий час та не потребує значних стратегічних або інтелектуальних зусиль. Філлери чудово підходять для того, щоб заповнити час між іншими іграми або дати відпочити після інтенсивних партій. Такі ігри можуть бути різними: від карткових до простих настільних ігор з мінімальними компонентами. Класичний філлер не має на меті бути основною грою, а лише доповнювати ігрову сесію, додаючи швидкості та легкості.
Драфт (англ. draft) – це механізм вибору карт або компонентів гри, який широко використовується в настільних іграх, особливо в карткових іграх та іграх із набором компонентів. Суть драфту полягає в тому, що кожен гравець по черзі вибирає одну карту (або інший елемент) із наявних у нього варіантів, після чого інші картки передаються наступному гравцеві. Зазвичай цей процес відбувається в кілька раундів, поки всі карти не будуть вибрані. Це дозволяє кожному учаснику формувати свою стратегію, адаптуючи вибір до наявних можливостей, і водночас створює елемент конкуренції за обмежені ресурси.
Бустер – це набір колекційних карт, який зазвичай продається окремо та дає можливість гравцям розширити свою колекцію або посилити гру. Купуючи бустери, гравці можуть отримати рідкісні або колекційні карти, що допомагають покращити їхні шанси на перемогу. Бустери дозволяють створити більше варіантів для гри, оновлюючи колекцію та додаючи нові можливості для кожного гравця.
Сеттинг і терміни створюють багатогранний світ українських настільних ігор, роблячи кожну партію особливою. Обирайте сеттинг, який вам до вподоби, і насолоджуйтеся пригодами!
Збереження української термінології в настільних іграх – це важливий крок на шляху до розвитку культури та популяризації нашої мови. Використання правильних відповідників допомагає зберегти мовну ідентичність та допомагає поширити українське ігрове ком’юніті.
Щоб зануритися у світ настільних пригод українською мовою, завітайте до магазину Memo Games. Тут ви можете обрати та купити гру з великого асортименту і знайдете широкий вибір ігор із доступними та зрозумілими правилами. Обирайте гру, яка підходить саме вам і насолоджуйтеся якісним дозвіллям! Купуючи українські настільні ігри ви не лише будете насолоджуватися іграми, а й сприяти розвитку рідної мови в кожному аспекті нашого життя.